top of page

PAB, mimari ve kentsel potansiyelleri esnek araştırma ve tasarım biçimleri aracılığıyla keşfetmeyi ve üretime dökmeyi hedefleyen bir mimarlık oluşumudur.

PAB, 2007 yılında Pınar Gökbayrak, Ali Eray ve Burçin Yıldırım tarafından İstanbul’da kuruldu. Farklı deneyimlerini bir araya getiren ofis ortakları, kısa sürede mimari tasarım projelerinden şantiye uygulamalarına, çeşitli araştırma projelerinden mimari yayıncılığa kadar, merkezine mimarlığı alacak şekilde pek çok alanda üretim yaptı.

2016 yılında  yenilikçi eğitim ortamları ve okul yapıları tasarlamak amacıyla eğitim alanında çalışan farklı uzmanların bir araya geldiği pabedu markası PAB Mimarlık öncülüğünde kuruldu: www.pabedu.com

Ofisin temel ilkesi olan çokdisiplinliliği, geçmiş deneyimleri ve farklı ilgi alanlarıyla destekleyen ekip, dünyadaki gelişmeleri takip eden, daima sorgulayan, araştıran yenilikçi bir bakış açısıyla üretimine devam ediyor.

OFİS

Pınar Gökbayrak

İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi’nin ardından, 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamladı, lisans eğitimi sırasında Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde değişim öğrencisi olarak bulundu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Programı’nda 2007 yılında tamamladığı yüksek lisans çalışması ile Mimarlık Vakfı 2. Mimarlık Araştırmaları Ödüllü Seçkisi’nde yer aldı. 2003-2006 yılları arasında Arkitera Mimarlık Merkezi’nde yurtiçi ve yurtdışı proje yürütücülükleri yaptı.

 

Çeşitli ulusal ve uluslararası ölçekli yarışmalarda ödüller aldı, ulusal ve uluslararası mimarlık seçkilerine dahil oldu.  2015 senesi Arkitera 40 Yaş Altı Genç Mimar Ödülü'nü aldı. 13. Venedik Mimarlık Bienali’nde Dünyanın En Başarılı Genç Mimarları Seçkisi’nde yer aldı. 2003-2012 yılları arasında Betonart mimarlık dergisinin editörlüğünü üstlendi. Mimari yayınlar için makaleler kaleme almakta ve çeşitli üniversitelerde jüri üyeliklerine devam etmektedir.  İstanbul Teknik Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’nde stüdyo yürütücülüğü yaptı. Halen Özyeğin Üniversitesi’nde stüdyo yürütücülüğü yapmaktadır. Arketon Yayınları'nın yayın koordinatörüdür.

 

2007’den itibaren iki ortağı ile birlikte yürüttüğü PAB Mimarlık'ta  mimari üretimine devam ediyor.

Ali Eray

İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi’nin ardından, 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık lisans eğitimini, 2005 yılında ise Hollanda Delft Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. MArS Mimarlar, UN Studio, Tabanlıoğlu Mimarlık gibi yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli mimarlık ofislerindeki çalışmalarını sürdürdü. 

Çeşitli ulusal ve uluslararası ölçekli yarışmalarda ödüller aldı, ulusal ve uluslararası mimarlık seçkilerine dahil oldu.  2015 senesi Arkitera 40 Yaş Altı Genç Mimar Ödülü'nü aldı. 13. Venedik Mimarlık Bienali’nde Dünyanın En Başarılı Genç Mimarları Seçkisi’nde yer aldı. 2008-2012 yılları arasında Betonart mimarlık dergisinin yayın kurulunda yer aldı. Çeşitli üniversitelerde jüri üyeliklerine devam etmektedir.  

 

2007’den itibaren iki ortağı ile birlikte yürüttüğü PAB Mimarlık'ta  mimari üretimine devam ediyor.

Burçin Yıldırım

İstanbul’da doğdu. İstek Acıbadem Lisesi’nin ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamladı, lisans eğitimi sırasında Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde değişim öğrencisi olarak bulundu. 2007 yılında tamamladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Programı’ndaki yüksek lisans eğitimi süresince çeşitli mimari ofislerde mesleki çalışmalarını sürdürdü.

Çeşitli ulusal ve uluslararası ölçekli yarışmalarda ödüller aldı, ulusal ve uluslararası mimarlık seçkilerine dahil oldu.  2015 senesi Arkitera 40 Yaş Altı Genç Mimar Ödülü'nü aldı. 13. Venedik Mimarlık Bienali’nde Dünyanın En Başarılı Genç Mimarları Seçkisi’nde yer aldı. 2008-2012 yılları arasında Betonart mimarlık dergisinin yayın kurulunda yer aldı. Osmangazi Üniversitesi’nde stüdyo yürütücülüğü yaptı. Çeşitli üniversitelerde jüri üyeliklerine devam etmektedir. 

 

2007’den itibaren iki ortağı ile birlikte yürüttüğü PAB Mimarlık'ta  mimari üretimine devam ediyor.

 

Katkıda Bulunanlar

Elif Ay, Zeynep Özlem Dündar, Ünzile Batmanlar, Beril Melikoğlu, Sinem Yardımcı, Serkan Polat, Buark Bakö, C. Zeynep Ceylan, Çağlar Yılmaz, A. Selin Gürel, Eda Yeyman, Aslı İngenç, Burcu Yücetaş, Deniz Erdem, Derya Gürsel, Diána Nusszer, Eda Özgener, Ekin Aytaç, Fırat Doğan, Matthias Poen, Onur Yalınes, Özlem Yılmaz, Samim Magriso, Zeynep Ceren Erdinç

bottom of page